Monday - Saturday - 8:00 - 18:00
lactationmilktr@gmail.com

Değerli anneler,

“Laktasyon” sözcüğü, henüz dilimize tam anlamıyla kazandırılmış bir sözcük değildir. “Lact” (Latince), süt anlamına gelir; “Lactation” ise süt vermek, süt üretmek ve emzirmek anlamlarında kullanılır. Lactation/Laktasyon, emzirmenin etimolojik olarak ilk adıdır ve medikal kökenli bir ifadedir. İngilizce’de Breastfeeding/:emzirme, Lactation/:süt üretimi ve emzirme olarak geçer. Bu nedenle de uluslararası alanda bu işin adı, Lactation Consultant’tır; yani, laktasyon danışmanı demektir. Ülkemizde “Emzirme Uzmanı” ve/veya “Emzirme Danışmanı” olarak adlandırılan meslekler, aslında bu mesleği icra eden kişilerin almış oldukları eğitimlere göre, bu çalışmaları “Laktasyon” konusu altında toplanabilir.

Emzirme, laktasyon konusunun başlıca bir parçasıdır ancak, laktasyon, emzirmeden daha fazla bir şeydir. Yani laktasyon, emzirmeyi de içine alan ve ilgili bağlamları da takip eden daha geniş bir konudur. Kısacası, laktasyon emzirmenin A’dan Z’ye tüm kapsamı ile ilgilidir. Örneğin, bir laktasyon uzmanı, emzirme hakkında bilgilendirme, emzirme öncesi bilgilendirme, emzirme süreçleri, emzirmenin sonlandırılması ve emzirmenin desteklenmesi, emzirmeye yardımcı unsurların kullanılması, emzirmeye dair güncel çözümler üretebilmesi üzerine tüm aşamaları destekleyebilir.


Laktasyon ve Simülasyon Uzmanı          M. Selim ARIMAN

 

Emzirme, anne ile bebek arasında kuvvetli bir bağın kurulmasında en etkili yoldur. Anneleri, meme kanserinden korurken ileri dönemde de kanser riskinin ciddi anlamda azalmasını sağlar. Prolaktin yani süt hormonlarının gebelik bitiminden emzirme bitimine kadar doğum kontrolü sağladığı da bilinmektedir. Anne sütü, bebekleri de kanser, diyabet, obezite, alerji ve bağırsak hastalıklarına karşı korur. Üstelik bebeğin ilk aşısı annesinden emdiği kolostrum adı da verilen ilk ağız sütüdür. Sarımtırak bir rengi olan bu ilk sütün içerisinde bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiren faydalı biyolojik aktif maddeler vardır
Doğru emzirme pozisyonunun bilinmesi, anneye büyük avantaj sağlar. Bebeğin doğru tutulmaması ve meme başını iyi bir şekilde kavrayamaması sonucu oluşan meme başı çatlağı, annenin emzirme esnasında hayli canının yanmasına ve emzirmeden soğumasına neden olabilir. Bu nedenle gebeliğin son günleri emzirmeyle ilgili eğitim alınmalıdır.
Emzirme performansının iyi olması ve sütün gelmesi için doğumdan sonra ilk yarım saat içerisinde emzirme başlamalıdır. Doğum sezaryenle olmuş bile olsa ilk yarım saat içerisinde emzirmek gerekir. Normal doğumlarda bebek doğar doğmaz annenin göğsüne konulduğunda sütün daha erken geldiğini ortaya koyan araştırmalar vardır.Doğumdan hemen sonra bebeğin annenin göğsüne konulması, tensel temasın sağlanması ve mümkün ise ilk emzirmenin başlatılması bebek ve anne açısından önemlidir. Bu mümkün olmazsa, doğumdan sonra ilk yarım saat ya da bir saat içinde bebeğin meme ile buluşturulup emmesi sağlanmalıdır. Çünkü bebekler arama, emme ve kavrama gibi bazı reflekslerle doğar. Özellikle emme refleksinin en kuvvetli olduğu dönem, doğumdan sonraki ilk 2 saattir. Bu zaman içerisinde bebek, memeyi daha kuvvetli ve etkin emer. Bebeğin emmesi ne kadar etkin ve başarılı olursa, anne sütünün ve emzirmenin devamlılığında da daha az problem yaşanır. Emzirmenin sürekliliği sağlandığı için, anne sütünün erken ve bol gelmesi; buna bağlı olarak da bebeğin daha iyi beslenmesi, gelişmesi ve büyümesi söz konusu olur.
Artık zoom ve skype üzerinden destek almanız daha kolay. Yapmanız gereken sadece randevu talep etmek. Laktasyon ve simülasyon uzmanımız hafta içi ve hafta sonu cumartesi günleri sizlerle olacak.
CONTACT US
ÇALIŞMA SAATLERİ
Monday - Friday:09:00 AM - 09:00 PM
 
Saturday:10:00 AM - 05:00 PM
 
E-POSTA :
lactationmilktr@gmail.com
TELEFON :
+90 535 693 02 22
Skype :
lactationmilktr@gmail.com
ADRES :
Küçükbakkalköy efe sok. No.8 24750 Ataşehir/ istanbul
TELEFON :
+90 532 676 01 09